Jelenleg üres a kosarad.
Az első évet sikeresen lehoztuk.
Balogh Péter (Petya) az egyik legismertebb név a hazai startup közösségben. A „Cápák között” c. főműsoridős showműsor központi figurájaként a tévés szereplésnek köszönhetően
széles ismertségre tett szert. Vállalkozói körökben is bőven hallani róla; évek óta képzi a cégvezetőket, és szinte minden héten ad egy podcast interjút, mert tartalmas, érdekes történetei mögött évtizedes tapasztalatok húzódnak. Karizmatikus előadó, izgalmas vitapartner, szerethető karakter.
Korai befektetései között egyaránt szerepeltek kósza álmok, kisvállalkozások és nagyra törő startupok is. A megszerzett hírnevét igyekszik társadalmilag is hasznos dolgokba visszaforgatni, és a féktelen pénzszórás, a luxusautók és a drága holmik helyett befektetésekben, megtérülésben és üzleti lehetőségekben gondolkodik. Feleségével, Balogh-Mázi Máriával ketten építették saját portfóliójukat Baconsult név alatt, mígnem egy nap valami megváltozott. Magazinunk annak járt utána, miként jutott el Petya a korai nyugdíjtól oda, hogy kilőtte a rakétát és már a sztratoszféránál jár. Ugyan a holdra szállás még hátra van, de ahogy a címben is szerepel: az első évet sikeresen lehozták.
2022-t írunk. Balogh Péter (Petya), az ex-NNG vezér, két napos előadást tartott cégvezetőknek arról, hogyan kell nagy célokat kitűzni és merész álmokat megvalósítani.
“Ott ültünk a Sümegi várnál egy csodás szállodában, ötven ember a teremben, mindegyik cégvezető, és épp álmodni tanítom őket. Az egyik kedvenc modulom, amikor abban segítek nekik, hogyan kell nagyot álmodni, és egyszer csak az egyik jelentkező megkérdezi tőlem: Petya, neked mi most ez a nagy álmod? Hirtelen lefagytam és hebegtem-habogtam, hogy nekem most épp nincs, igazából most nyugdíjas vagyok, volt egy nagy álmom, amit elértem, és amúgy meg köszi, jól vagyok. Ahogy megy tovább a nap, átbeszéltük mindenkinek az álmát, este hulla fáradtan lefekszem aludni, és alvás helyett azon kattog az agyam, hogy a fenébe lehet, hogy nekem nincs nagy álmom. Akkor minek vagyok még itt, akkor mi hajt engem, ha nincs mit elérjek?”
Hiába volt kimerült az oktatástól, a kérdés, amit ő szokott feltenni, most épp neki szegezték, és bizony betalált. Bemászott a bőre alá és nem engedte, hogy kipihenje magát. Az STRT története itt kezdődött el. Másnap folytatódott a kétnapos képzés, de mielőtt elindulhatott volna, Petya odaállt reggel a cégvezetők elé és így szólt:
„Tudjátok mit, van egy nagy álmom. Ezer befektetés, régiósan.”
Ahogy ezt kimondta, pontosan azt látta az arcukon, amit elvárt, pont azt, amit ő maga is tanít mindenkinek:
„Az a jó álom, amit ha elmondasz, azt gondolják rólad, hogy na most ment el az eszed, mit képzelsz magadról, hogy jössz te egy ekkora álomhoz.”
A rá meredő szempárok pontosan ezt a tekintetet tükrözték vissza. Teljesen megosztotta a hallgatótáborát, mert előző nap még csak a korai nyugdíj volt a válasz, ma pedig egy elképesztően merész és szemtelen cél. Eddig jó dolgokat csináltál, de gyere le a földre, mert elszaladt veled a ló. – mondták mások.
“Én pont azt keresem mindig, hogy akkora álmot tűzzünk ki, amitől mi is beszarunk egy kicsit, de amit ha megcsinálunk, vagy ha csak félig sikerül is, akkor is megérte a fáradtságot.”
Az STRT története 2022 nyarán indult útnak, amit egy egyszerű kérdés keltett életre. Őszre Petya összetette fejben a stratégiát, azt a víziót, ami leírja, hogy pontosan mit akar létrehozni, milyen hatása lenne a hazai vállalkozói ökoszisztémára, mi lenne a valódi célja az ezer befektetésen túl ennek a nagy álomnak, és a megvalósításához pontosan milyen erőforrásokra és emberekre lesz szüksége.
“Olyan szakemberek, akiket nagyra tartok, bejelentkeztek teljesen véletlenül, hogy most mondott fel, most adja el a cégét, most unta meg, most lép ki valamiből, és rájöttem, hogy ott vannak körülöttem azok a szakemberek, akik nálam is okosabbak a területükön, és akikkel ezt fel lehet építeni. Gyors csapatépítés, gyors célkitűzés, és év végére összeállt a csapat, év elejére összeállt a jogi struktúra, aztán elindultak a tevékenységek, a tőzsdére lépés, és 2023 év végére oda jutottunk, hogy már működött a csapat, már oktattuk, befektettünk, és megérkeztünk a tőzsdére.”
Dr. Kozma Andrea
Chief Portfolio Officer
A CEU Innovation Labs egykori ügyvezetője immár az STRT alapítója és a portfólió vezetője, a portfólió mentorálásáért felel, aki 2022-ben a CEU magyarországi kivonulását és az Innovation Labs bezárását követően ült le beszélni Balogh Petyával. Andrea korábban egy angliai cég (Central European Media Enterprises) NASDAQ jogi igazgatója volt, így a startup tapasztalatok és a tőzsdei működés sem idegen a számára.
“A CEU Innovációs Laborban ami igazán hiányzott a programból, az a befektetés és az a határozott cél, ami felé a program képes haladni. Az STRT-ben létrehozhattuk a LaunchPad-et, ahol már a kezdetek kezdetén is befektetünk, és fogjuk az alapítók kezét a program végéig, ahol szintén komoly befektetések várják őket. Miután eljöttem a CEU-ból és mindezekről még csak lehetőségként beszéltünk, már akkor az volt az első gondolatom, hogy pont erre vágytam, hiszen Petya koncepciója keretbe foglalta és másfajta perspektívát adott az egésznek.”
Az STRT Launchpad egy egész éves akcelerációs program, ahol a startupok tudást, tapasztalatot, útbaigazítást és networköt kapnak mentoraik segítségével annak érdekében, hogy sikeresebben és gyorsabban jussanak fel a csúcsra. A startupok sokszor félkész és stabil alapok nélkül kell, hogy piacra lépjenek és validálják az ötleteiket, az alapítóknak nem kizárólag pénzre van szükségük a sikerhez, hanem tudásra és mások tapasztalatára is.
Megkérdeztük Andreát, mi volt a legnehezebb, amire emlékszik az STRT kapcsán. Elmondása szerint a LaunchPad két fundraising közepette indult úgy, hogy nem volt alatta infrastruktúra.
“Az STRT-ben nagyon sok felé megy a figyelmünk, sok dolgot próbálunk egyszerre csinálni, kezdve az élő eseményektől az online akadémián át a befektetésig, ahol mindennek megvan a felelőse, de ezek összeérnek és éppen ettől olyan izgalmas. Egész nyáron irodákat néztem, próbáltam kitalálni, hol fog a Launchpad zajlani, igyekeztem megtervezni a programot és akkor az volt a megélésem, hogy már repülünk, de még nincs kész a repülő. Azóta sok minden a helyére került, de az életünk továbbra is egy folyamatos iterálás, miközben lesznek dolgok, amiket egyre jobban csinálunk. Úgy működünk, mint egy startup, új dolgokkal kísérletezünk és van egy nagy álom, amit szeretnénk megvalósítani. Az STRT számomra egy izgalmas lehetőség izgalmas emberekkel való találkozásra, az önmegvalósításra és egy álom megvalósítása.”
Nagy István
Chief Financial Officer
István a költségvetésért, előrejelzésekért és a különböző elemzési folyamatok kezelésért felel. Munkakapcsolata Balogh Petyával korábbra nyúlik vissza, hiszen mindketten az NNG-nél töltöttek be vezetői szerepet, míg Petya vezérigazgató, István pénzügyi igazgatóként volt jelen a navigációs szoftvergyártó cégnél. Nagyvállalati munkakörnyezetét 10 év után elhagyva Istvánnak teljesen más elképzelései voltak a jövőt illetően.
“Egy vicces SMS-t írtam Petyának, hogy én is eljövök. Ő pedig visszaírt, hogy akkor beszéljünk. Tetszett a vízió, de kicsit töprengtem, mert más tervekkel álltam fel az NNG-től, amit Petya terve kicsit összekuszált, végül arra jutottam, hogy immár csapattársként ebbe bele kell ugrani.”
A tőzsdére lépésig eljutni egy olyan folyamat, aminek rengeteg állomása volt onnantól kezdve, hogy leültek és megálmodták a struktúrát és a pénzügyi rendszert, hogy mindenki számára elérhető legyen a startupok egzotikus világa – meséli István.
“Nem tudok kiemelni egyetlen nagy dolgot, mert sok egymásra épülő lépés sorozata kellett ahhoz, hogy el tudtunk jutni a tőzsdére.”
A tőzsdére lépést két körös fundraising előzte meg, ami megalapozta a működést, és mindazt, ami ahhoz kell, hogy a szervezet publikus piacra mehessen. Hetvenhét angyalbefektető szállt be az STRT-be két részletben, ami rekord méretű tőzsdei listázás előtti angyalkör a hazai piacon, hiszen a befektetésük összege közel 1,2 milliárd forint volt, és jellemzően fejenként 12-24 millió forintot fektettek be a korai angyalok. “A struktúráját tekintve pontosan úgy működtünk, mint egy startup” – teszi hozzá István.
“Azt gondolom, hogy nem is volt feltétlenül nehéz tőkét bevonni. Az angyalok számára nem ismeretlen ez a környezet, hiszen döntő többségük vagy exitált startupper, vagy már aktív befektető. Mind valamilyen szinten ismertek minket, szorosan figyelik a startup világot és bíznak abban, hogy amit összerakunk, az nem lesz feltétlenül rossz. Értették a víziónkat, értették, hogy mit akarunk csinálni és támogattak minket.”
István elmondása szerint ma Magyarországon nem feltétlenül elégséges a vállalkozói tudás. Bőven van hova fejlődnie annak a tudásbázisnak, ami sikeressé teszi régiós szinten is a vállalkozásokat.
“Amellett, hogy befektetünk és segítjük ezeket a vállalkozásokat, szeretnénk tudást átadni. Nem csak a startupoknak, hanem a leendő vállalkozóknak, fiataloknak.”
Arra a kérdésre, hogy mi kell ahhoz, hogy sikeres nemzetközi cég épüljön fel itthonról, István annyit mondott: Iparágtól, tudástól, partnerkapcsolattól, piacra lépési tapasztalattól függ, hogy sikeres lesz-e nemzetközi szinten is a Magyarországról induló vállalkozás.
“Fontos az a tudatos építkezés, ahol választás előtt áll a vállalkozó és nem feltétlenül csak az eredményből való növekedés az egyetlen út. Választás kérdése, hogy startupszerű fejlődésben akar előre menetelni, ahol tőkét von be azért, hogy előre szaladva a növekedés legyen a célja. Nem mindenki meri felvállalni ezt a fajta működést és ezzel nincs is gond, mert nem jó és rossz döntésről beszélünk, hanem arról, hogy ki mennyire képes elviselni a kockázatot.”
Langmár Péter
Chief Investment Officer
Az STRT befektetési igazgatója azért felel, hogy kibe, milyen struktúrában, milyen feltételek mentén fektessen be a cég. Feladata, hogy átvilágítsa, kiszűrje és előkészítse a befektetéseket, hogy azok a befektetést követően a szervezet más tagjaihoz kerüljenek mentorálásra, vagyis a következő szakaszba. Péter, vagy ahogy mindenki ismeri Peták a Lap.Coop, a SmartWare.tech és az egykori Green Fox Academy alapítója. Az utóbbi cég korábban évi 2000 diákkal, három országban, nagyvállalati ügyfélkörrel működött, és angyalbefektetőként ott volt Balogh Petya is. A Green Fox Academy-t 2022-ben felvásárolta egy private equity alap, majd a társaságot a tulajdonosok megszüntették. Peták pedig Petyával együtt kivásárlásra került.
“Csütörtökön adtuk el a cégünket, hétfőn ültünk le kávézni, és én fejben arra készültem, most egy nyugodt év áll előttem. Gondoltam a kávé mellett megveregetjük egymás vállát, hogy milyen jó exitet csináltunk, de nem így történt. Petya azt mondta – persze-persze, tök jó, meg minden, de hoztam egy prezit, megnézed? Úgyhogy a saját életritmusom szempontjából az ötlet hamarabb jött, mint ahogy azt elképzeltem. A tervem az volt, hogy egyszer majd korai stádiumú startup finanszírozással fogok foglalkozni. Valószínűleg összeraktam volna saját magam egy alapkezelőt és egy alapot egy idő után, de bőven időt hagyva magamnak az exit után. Nyilván van annak értéke, hogy Petyának már egy meglévő portfóliója volt és egy már működő befektetői tevékenységet lehetett elkezdeni skálázni.”
Az STRT csapatát hat erős személyiség viszi, akik mind felsővezetői vagy ügyvezetői feladatot láttak el korábban. Peták elmondása szerint az STRT-ben akkor működnek együtt jól egymással, amikor mindenki saját területét viszi. Ilyenkor ugyanis könnyű, hiszen a felelősségi körök tiszták és a kölcsönös bizalom megvan. Mindenki elhiszi a másikról, hogy tudja a dolgát és jól is csinálja azt, amit csinál. A fontos döntéseket és dilemmákat konzultatív folyamatok mentén lehet feloldani.
“Nagyon sok munka ment és megy bele napjainkban is abban, hogy a különböző területeket jól osszuk fel egymás között, és megértsük azt, hogy ki miben jó, ki milyen területet vinne szívesen. Ezek a területek egyébként organikusan is alakulnak. Minden csapatban, így nálunk is ott van súrlódás, ahol a feladatkörök nem elég tiszták. Mindig irigylem a pénzügyi vezetőt, mert neki a legkönnyebben definiálható a territóriuma. Ellenben az offline és az online oktatás, egy inkubációs program, az inkubációhoz tartozó befektetések és a befektetési terület között nyilván sokkal több az átfedés.”
Ti startupként működtök? – tettük fel a kérdést.
Nem, mi egy digitális KKV vagyunk. – vágja rá Peták szarkasztikus választ.
“Viccet félretéve, nagyon határozott elképzelésünk van a skálázhatóságról. Ha a startupnak az a definíciója, hogy keresi a skálázható üzleti modelljét, akkor ilyen tekintetben startup módban működünk mi is. De nem vagyunk egy SaaS cég, noha fejlesztéseket is végzünk a célunk érdekében, de alapvetően befektetési tevékenységet végzünk, oktatási platformot építünk, ami egy people business.”
P. Tóth András
Chief Technology Officer
Az STRT technológiai igazgatója a technológiai fejlesztések és kivitelezések mellett többek közt a tartalmakért, AI és egyéb oktatásért és azok anyagaiért, valamint az STRT tudástárért is felel. P. Tóth Andrást a CodeBerry Programozóiskola bezárásakor kereste meg Petya, hogy csatlakozzon alapítóként az új koncepcióhoz.
“Abban a pillanatban történt ez a megkeresés, amikor a Codeberry-t visszaskáláztuk, tehát azt mondtuk, hogy feladjuk a startup álmainkat, elfogadtuk, hogy a cég nem lesz egy milliárd dolláros cég, és rúgjuk ki az összes drága embert, és húzzuk vissza a több országos operációt egy országra. Én is a drága emberek között voltam, úgyhogy épp a következő kihíváskeresés pillanatában ért a megkeresés, nagyon jó volt az időzítés. Amikor én ezt a beszélgetést elkezdtem Petyával, akkor még csak annyit láttam, hogy Petya és Maja által működtetett kétszemélyes operációt szeretnék felskálázni. Legyen sok oktatás, és legyen sok befektetés, decemberben már láttuk, hogy ebből tőzsde lesz, és ezer befektetés a cél.”
Petya az oktatásban rejlő növekedési potenciállal győzte meg Andrást, aki látta, hogy már van egy kezdetleges oktatási anyag, viszont a képzéseket sokkal professzionálisabb és nagyobb volumenben lehet üzemeltetni, mint ahogy azt Petya és Maja elindította.
“Most vannak 150 fős telt házas oktatások, és vannak milliós nézettségű videók. Elég frankó, amit elértünk szerintem.” – meséli András.
Minden alapítónak mást jelent az STRT, de mégis van bennük valami közös metszet. András a fejlődést emelte ki leginkább, és rácsatlakozott a többi alapítóra, akik szintén azt emelték ki, hogy új dolgok, a skálázódás és a kihívás elegye adja a mindennapi motivációt.
“Egy izgalmas fázis, ahol állandóan minden változik, ahol állandóan valamit még kicsiben kézművesben csináltunk, és ezt automatizálni kell, ki kell próbálni azt, ha működött tíz emberrel, akkor működik-e százzal, ha működött százzal, akkor működik-e ötszázzal, vagy ezerrel, vagy tízezerrel?”
A cég nem hasonlít egy 150 éve működő vállalathoz, ahol minden kialakult és bevált rendszerek szerint működik. Ehelyett gyakran tapasztalható némi káosz és fejetlenség, ahogy a dolgok alakulnak. Azonban, eltérően a legtöbb induló cégtől, itt sok a senior szakember, akik már korábban is végeztek hasonló munkát, és gyorsan megtanulják az új feladatokat. Ez a tapasztalat és a már meglévő tudás különbözteti meg a vállalatot a tipikus startupoktól. A jövőbeli startupereknek érdemes belefogni a vállalkozásba, mert minden egyes héttel rengeteg tapasztalatot szereznek, ami felér három üzleti könyv elolvasásával.
Balogh-Mázi Mária
Chief Marketing Officer
Balogh-Mázi Mária, vagy ahogy mindenki ismeri, Maja, az STRT második legnagyobb tulajdonosa, aki a DreamJo.bs korábbi alapító-ügyvezetője, és immár az STRT kommunikációs és marketing igazgatója. Legfontosabb feladatának tartja, hogy megvalósítsa Petya legmerészebb álmait is.
“Petya egy álmodó és kitaláló. És utána az, hogy az egyes részleteket hogyan hozzuk létre, vagy hogyan valósítjuk meg, ő ezzel már nem szeret foglalkozni, úgyhogy amikor az STRT elődjét, a Baconsult Kft.-t kitaláltuk, az egész gyakorlati megvalósítás teljesen rám hárult” – nyilatkozott a fekete öves projektvezető.
– Amikor Petya azt mondta, hogy mentek a tőzsdére, mi volt az első gondolatod?
– Az hogy: “hülye vagy?!” – nevetett.
“Tudtam, hogy azért nem lesz egyszerű, és ez be is bizonyosodott. Nehéz volt, hosszú volt, sok munkával járt, de végülis egy év alatt eljutottunk a tőzsdére. Petyát bármiről lebeszélni lehetetlen. Ha valamit a fejébe vesz, akkor én támogatom. Úgy vagyok vele, hogy neki mindig jó ötletei vannak, biztosan jó lesz.”
“Milyen feleségként és alapítóként Petyával együtt dolgoznotok? Milyen főnököd van?” – tettük fel a kérdést neki.
“Ezt nehéz így megmondani, hiszen ő a férjem.” – meséli Maja. “Számomra ő a nagybetűs vezető. Amikor még az NNG-nél volt, nagyon sokat beszélgettünk. Azóta is figyelem, ahogy másokkal beszél, és számomra ő a megtestesítője annak a vezetőnek, amilyenné mindenkinek válnia kéne. Stresszelni szokott néha, de valószínűleg magában idegeskedik, mert sosem látszik rajta. Olyan, mint egy Buddha, elég nyugodtan viseli a feszült helyzeteket.”
Az STRT-ben is vannak már folyamatok, de nem biztos, hogy minden olajozottan, flottul működik. “Mi is olyanok vagyunk, mint egy startup, mindent most alakítunk ki, most építjük a csapatot, most csiszoljuk a folyamatokat, az irodánkat is most építjük. Sokkal keményebb munka ez, mint amit gondoltam, és egy tanulási szakasz is számomra, mert eddig ketten voltunk, 8 éven keresztül csináltuk a Baconsult-et, nem nagyon volt csapatunk, volt néhány ember, aki segített nekünk, viszont ebben az új formációban meg kellett újra tanulnom azt, hogy milyen csapatban dolgozni. Milyen az, amikor vannak emberek, akik alattam dolgoznak, és vannak, akik velem egyenrangú felek? Nyolc évvel ezelőtt szintén ilyen helyzetben dolgoztam, de azóta ettől nagyon elszoktam, hogy nem csak magamra számíthatok, hanem másokra is.”
“Mi volt a legnehezebb az elmúlt egy évben?” – kérdeztük kíváncsian.
“Hogy keveset látjuk Petyát. Nagyon nehéz volt, hogy most megint van egy olyan cég, ami beszippantja, mert ugye több interjúban is elmondta, hogy mennyire munkamániás, és mennyire be tudja őt szippantani egy-egy ilyen dolog, és sokkal kevesebbet kapnak a gyerekek belőle. Én azért egész nap vele vagyok, találkozom vele, de amikor huszadszor mondom a hét éves kislányunknak, hogy apa még fellép, apa még dolgozik, akkor az azért nehéz. Panni már tudja, hogy hol van apa, ismeri az irodánkat, ismeri a kollégáinkat, tudja, hogy mivel foglalkozunk, de mégis hiányzik neki. Ilyenkor kicsit visszarángatom a földre. Általában a reggel és az este a fix pont, ügyelünk arra, hogy amikor lehet, akkor az éjszakát együtt töltsük. Nagyon ritkán van az, hogy egymás nélkül utazunk bárhova, és amikor utazunk, a gyerekeket is visszük magunkkal.”
Balogh Petya – Ahol a történetek összeérnek.
Hiszel a véletlenekben?
“Nem vagyok egy mélyen hívő ember, nem hiszek az ezotériában, nem hiszek a vallások tanításaiban. Azt gondolom, hogy a véletlenek azoknak kedveznek, akik nyitott szemmel járnak, és amikor történik valami, akkor tudnak vele mit kezdeni. Úgyhogy azt gondolom, hogy nem véletlen volt, hogy az STRT létrejött, inkább csak megérkeztem oda lelkileg hét év terápia után, hogy kihevertem az NNG-t, és ismét tudok építeni valami nagyot.
Azt gondolom, hogy inkább csak olyan pillanat van, amikor rájövök, hogy sokkal nagyobbat álmodtam, mint amit most még belátni tudok. Olyan pillanatok voltak az utóbbi évben, amikor tudtam, hogy most mindent kockáztatok, amikor tudtam, hogy most nem tudom, hogy mi fog történni, amikor tudtam, hogy ez most félelmetes még nekem is, és benne van a pakliban, hogy ha ezt most elrontom, akkor ez fájni fog. De nekem ez erőt ad valahol, mert ilyenkor élek, amikor van tétje. Többre ösztönöz és többet hoz ki belőlem.” – meséli Petya.
“Milyen hatással van a családodra a munkád?” – tettük fel a sokakat foglalkoztató kérdést.
“Az előző nagy sztorinmál, amikor az NNG-t építettem fel, ott nagyon megégettem magam emberileg, családilag, egészségileg, nagyon megviselt, mert felépítettem valamit, ami jó nagyra sikerült, büszke is voltam, de minden fronton megfizettem az árát. Úgyhogy kellett hét év, amíg kipróbáltam azt, hogy milyen az, ha nincs ambícióm és nem csinálok semmi nagyot.”
Úgy érezte, legalább még egy sztori van benne, mert ha nincs, akkor meg fog őrülni.
“Amikor belevágtam, tudtam, hogy most sokkal jobban kell majd figyeljek arra, hogy az árát ne fizessem meg. Sokkal jobban kell figyeljek valamilyen egyensúlyra, vagy húzzak valahol egy határt, hogy mi az, ami belefér és ami már nem, és szerintem ebben nincs könnyű út, mert mindig ott lesz a csábítás, hogy egy kicsit több munkával, kicsit több eredményem lesz. Mindig ott lesz az, hogy tudnék még mit csinálni, tudnék még többet dolgozni minden nap. Ebben nagyon számítok Majára, hogy visszarángat és kijelöli újra és újra a határt, és segít betartani a családi alkotmányt. De amikor újra belefogtam, akkor ez egy komoly félelem volt, hogy hogy tudom majd ezt a helyén tartani, és hogy nem ugyanazt játszom el, hogy egy üzleti siker és egy magánéleti kudarc egyszerre jöjjön ki belőle. De ebben az is sokat segít, hogy Majával együtt csinálhatjuk, mert legalább ha nehéz is, ketten vagyunk benne. És nem csak kívülről látjuk, ahogy a másik küzd.”
A karrier elején az egyik legfontosabb cél megtanulni, hogyan lehet pénzt keresni és megélni a világban. Azonban, amint valaki eléri ezt a célt, érdemes elgondolkodni azon, hogy milyen hatással lehet másokra. „Nem elég, hogy csak magunknak termeljünk pénzt és többet fogyasszunk, fontos, hogy céljainknak társadalmi hatása is legyen” – vallja Petya.
“Szeretném, hogyha ez az ország jobban működne, és főleg azt szeretném, hogyha a magyar vállalkozóknak jobb lenne a sora, vagy jó lenne, ha ők többet érnének el, mert ez biztos, hogy visszahat majd az ország gazdaságára is. Úgyhogy van egy küldetéstudatunk, amit Majával fogalmaztunk meg pár éve, még mielőtt az STRT-be belevágtunk: Jó lenne, ha nem kéne innen elmenni, és mit tudunk azért tenni, hogy ne kelljen Magyarországot elhagyni.”
Amikor tartalmat gyártanak, tudást osztanak meg, oktatnak, vagy épp befektetnek, azt latolgatják, vajon jobbá teszik-e vele a világot? “Ha egy startupba befektetünk, akkor olyasmibe fektetünk, amiből szeretnénk, hogy több legyen a világban. Mert pénzt keresni sok mindennel lehet. De ha már tudunk pénzt keresni, akkor kezdjünk el válogatósak lenni abban, hogy mivel keressük a pénzt! Már nem csak nyerni akarunk, hanem már a saját szabályaink alapján akarunk nyerni. Szerintem a startup világnak az egyik legnagyobb hozadéka az a gondolkodásmód, amivel többet tudok magamból kihozni. Nincs üvegplafon, nem vagyok odakötözve semmihez, és van felelősségem a saját sorsom alakulásában.”
A társadalmi mobilitás azt jelenti, szinteket ugorhatunk a társadalmi ranglétrán, többet érhetünk el, mint a szüleink, nagyobb eredményeink lehetnek, mint a falunkból bárkinek. Felmérések is mutatják, hogy az ambíciónak közvetlen hatása van a sikerekre. Azok érnek el többet, akik elhiszik, akik megpróbálják. Aki eleve azt mondja, hogy ez nekem úgysem sikerül, azok nem is küzdenek. A startup világnak az egyik hozadéka, hogy megtanítja az embereket arra, hogyan érhetnek el többet, képes növelni az ambíciót, és ha vannak kiemelkedő sikerek, akkor ezek inspirálhatják arra a többieket, hogy ők is megpróbálják, ők is többet tegyenek bele, ők is eggyel nagyobbat álmodjanak.
“Sajnos olyan országban élünk, ahol nem költ a magánember befektetésekre, ahol a startup befektetést nem is ismerik, ahol ennek nincs se kultúrája, se hagyománya. És ha sikerül bebizonyítani, hogy érdemes startupokba befektetni, és meg tudjuk mozdítani a magánbefektetőket, akkor az meg fog mozgatni minden szektort. Azt remélem, hogy ebben az átalakulásban mi egy katalizátor vagyunk. Nem szeretnénk az egészet uralni, hiszen nem egyedül akarunk mindenhova befektetni, és nem mi akarunk lenni az ökoszisztéma.”
Az STRT első éve egy valóságos hullámvasút volt, tele merész álmokkal, kihívásokkal és lenyűgöző sikerekkel. Balogh Petya és csapata egyetlen év alatt felépített egy olyan szervezetet, amely már most jelentős hatást gyakorol a hazai és régiós startup ökoszisztémára.
Balogh Petya inspiráló vezetése, Balogh-Mázi Mária kitartó támogatása, Dr. Kozma Andrea stratégiai gondolkodása, Nagy István pénzügyi tudása, Langmár Péter befektetési tapasztalata és P. Tóth András technológiai újításai mind hozzájárultak ahhoz, hogy az STRT elérje első nagy mérföldkövét. Az első év sikere túlmutat a számokon: egy új kultúra, egy új lehetőség kapuját nyitották meg a magyar vállalkozók számára, ahol az álmok valóban valóra válhatnak.
Az STRT célja, hogy a következő években még több vállalkozást támogasson, hogy a hazai startup világ virágzó és fenntartható legyen. Petya és csapata egy olyan jövőt épít, ahol a magyar vállalkozók bátran álmodhatnak, és ahol ezek az álmok a legmerészebb elképzeléseiket is felülmúlják. Az első év sikere pedig csak a kezdet: a történet folytatódik, és mi izgatottan várjuk, hogy hová vezet ez a bátor és elszánt utazás.
Legyen az hiba, vagy észrevétel, írd meg nekünk az info@growthmagazin.hu -címre